Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Pasirūpink savimi > Vaistas nuo depresijos po gimdymo – žiupsnelis egoizmo
Dalintis

Šį straipsnį apie depresiją po gimdymo norėčiau pradėti Aurelijos laišku: “Kai gimė mūsų pirmagimis sūnus Benediktas, mus jau antrą parą išleido iš ligoninės namo. Paskambinau vyrui, kad atvažiuotų mūsų pasiimti, o tas susiėmė už galvos. Pasirodo, kad labai audringai šventė sūnaus gimimą, tai namai atrodo kaip po karo. Kai grįžome su kūdikiu namo, plaukai pasišiaušė ir man. Puotos pėdsakai buvo dingę, bet ant sienų liko varvančio šampano pėdsakai. Prisimenu, kaip sėdėjau virtuvėje ir verkiau verkiau ir pati nesupratau kodėl...”

Pagimdžiusios moterys dažniausiai yra girdėjusios pasakymą depresija po gimdymo, nors medikai tokią moters psichologinę būseną pataria vadinti depresinėmis nuotaikomis.
 
Ką apie nelauktą liūdesį ir nuotaikos pokyčius mano tėčiai ir mamos?
 
“Nesu pastebėjęs jokių savo žmonos pogimdyminės depresijos požymių. Turime jau du vaikus, trečio laukiamės. Kai gimdavo vaikelis, stengdavausi su juo praleisti daugiau laiko. Mes pasidalindavome vaiko priežiūrą: vieną naktį žmona, kitas dvi – aš. Leisdavau jai išsimiegoti, pamaitindavau mažiuką. Tokiu būdu ir išvengėme šitos bėdos”,- pasakoja tėtis Tadas.
“Aš pasiūlyčiau du dalykus: pirma, kai vaikelis užmiega ir pačiai griūti į lovą. Nekreipti dėmesio į neplautus skalbinius, pamiršti nešvarių indų stirtas. Tai palauks, niekur nedings. Antrasis patarimas, būdama su vaiku namuose, dažnai lankydavausi interneto svetainėse, ten rasdavau daug patarimų, bendraudavau su kitomis mamytėmis, taip pasijusdavau daug geriau”, - pasakoja mama Gabrielė.
“Viena iš išeičių kuo daugiau padėti žmonai namų ruošoje. Tėtis dabar gali pirmą mėnesį išeiti apmokamų atostogų, tad manau, jog verta taip ir padaryti”, - sako tėtis Liutauras.
Kaip atpažinti depresines nuotaikas po gimdymo ir kaip jų atsikratyti klausiu gydytojos ginekologės Ingridos Kravčinkienės bei vaikų ir paauglių psichiatrės Godo Bačienės.
 
Pagimdžiusi moteris jaučia euforiją ir džiaugsmą, tad kodėl trečią ketvirtą dieną pasipila ašaros, moterys išgyvena didžiulę nuotaikų kaitą?
 
Ginekologė Ingrida Krafčenkienė sako, kad po gimdymo prasideda depresyvios būklės, jos labai dažnos, beveik kiekviena gimdyvė jas išgyvena. Dažniausiai jos atsiranda 3-4 parą po gimdymo. Per kelias dienas, kartais per kelias savaites jos ir praeina be jokio pėdsako.
Vaikų ir paauglių psichiatrė Goda Bačienė sako, kad mamos savijauta po gimdymo labai priklauso nuo to, kaip ji jautėsi nėštumo metu. Pasak psichiatrės, žinia apie nėštumą sukelia moteriai daug abejonių: kaip priims tą vaiką tėvas, kaip sutiks šią žinią seneliai, kaip reaguos jos pačios mama. Labai daug priklauso ir nuo to, kaip ji pati susitaiko su žinia, kad teks padaryti pertrauką karjeroje, kad nebus lengva ir t.t. Jeigu moteris suvokia laukianti permainų be didelio diskomforto, tai ji jau yra šiek tiek pasirengusi. “Be abejonės, nėštumas ir gimdymas yra labai didelis įvykis gyvenime”, - sako psichiatrė Goda Bačienė. Tačiau išnešiojusi kūdikį ir jį pagimdžiusi moteris visgi labai pavargsta, išsenka, todėl nuotaikų svyravimai yra labai dažni.
 
Kaip atpažinti tokią savijautą?
 
“Gimdyvės nuotaika prasta, ji jaučiasi prislėgta, nelaiminga, verkia. Jeigu atsiranda bent mažiausias dirgiklis, tuoj pat susinervina. Kartais būna vangi. Jeigu jos paklaustum, kaip jautiesi, ji pasakytų, kad jaučiasi blogai, bet nusakyti, ar jai ką nors skauda, kokia blogos savijautos priežastis ji negalėtų”,- pasakoja ginekologė I.Kravčenkienė. Gydytoja sako, kad svarbiausia suvokti, kad tokios nuotaikos gali užplūsti. Apie tai nėščiąsias įspėja jas prižiūrintis gydytojas ar akušerė. Pasak ginekologę, tokiu atveju būtinai reikėtų pakalbėti su šeimos nariais, nes didžiulė atsakomybė visgi tenka moteriai, kuri pagimdė. “Neretai ji bando aprėpti neaprėpiamą. Ir kūdikį prižiūri, ir namus tvarko, bando atlikti dar tūkstantį įvairiausių darbų, ko žmogus paprasčiausiai fiziškai nepajėgia”,- sako I.Kravčenkienė.
 
Pirmiausias vaistas nuo depresijos yra miegas, todėl artimieji privalo sudaryti moteriai sąlygas bent 4 valandas pamiegoti, o 6 valandos nepertraukiamo miego gali padaryti stebuklą. Psichiatrė Goda Bačienė tvirtina, kad moteris turi priimti pagalbą iš artimųjų. “Noras būti tobulai, viską susitvarkyti – tai yra savo jėgų pervertinimas”, - sako psichiatrė. Jos teigimu, būti mama yra labai didelis darbas. Ir nėra jokio reikalo dar būti pavydinga šeimininke, stengtis gerai atrodyti ir dar vaišes iškelti kūdikio gimimo proga, tikrai nereikia persistengti.
Vyrai turi galimybę pirmą mėsenį būti kartu su žmona ir kūdikiu ir padėti žmonai jį prižiūrėti. Gydytoja ginekologė I.Kravčienkienė mano, kad tokios atostogos geriau jau būtų suteikiamos gimdyvės mamai, seseriai ar draugei. “Labai priklauso, kokie santykiai šeimoje, kartais geriau vyrui dirbti, uždirbti ir atitinkamą pinigų dalį skirti auklei ar namų pagalbininkei pasamdyti”, - įsitikinusi gydytoja. Jo nuomone, kartais visą laiką ‘trintis” namuose apie vaiką nėra labai gerai. “Tokiu atveju sutuoktinių santykiai turėtų būti idealūs, o tokių šeimų aš savo praktikoje tikrai labai mažai sutikau”,- sako ginekologė I.Kravčenkienė.
 
Labai natūralu, kad pagimdžiusios moters pasaulyje karaliauja jo didenybė kūdikis. Visgi reikia surasti ir minutėlę sau: nubėgti į parduotuvę, kirpyklą, grožio saloną. Valandėlę mažiuką gali prižiūrėti vyras ar močiutė. Žiupsnelis egoizmo dar niekam nepakenkė, juk ir kūdikiui kur kas ramiau, kai mamytė šalia jo šypsosi, o ne lieja graudžias ašaras...
 
Auksė Kontrimienė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą