Mama - tai angelas žemėje (autorius nežinomas).

 
    Konkursai      Klausk specialisto       KNYGYNĖLIS      Naujienos      Liniuotės      Forumas     
 
Straipsniai
Laukimo stebuklas

Kūdikis

Mažylis

Darželinukas

Mokinukas

Lavinimas

Mamos kampelis

Jis ir Ji

Sveikata nuo A iki Ž

Auksarankių studija

Susitikime virtuvėje

Nori tikėk, nori ne

Pranešimai spaudai

 
 
Naujausia konkurso nuotrauka

VISI KONKURSAI >>>

 
 
Kiek vaikui dienų?
 
Draugai

 
 
 

 
 

 
 
 

Mamos kampelis > Pasirūpink savimi > Mergautinio svorio paieškos
Dalintis

Kaip sulieknėti pagimdžius
 
 
Kas rytą ta pati rutina: žadintuvas („suskamba“ išalkęs mažiukas),  dušas (skubate prieš maitindama plautis rankų ir drėgnais pirštais brūkštelėti per užmiegotas akis) ir... Kai kūdikis jau pačepsi lūpytėmis, kupina vilties atsistojate ant svarstyklių. Šių rodyklė išdavikiškai neria ieškodama skaičių, viršijančių jūsų mergautinį svorį 10-15, o gal net 20 kg... Ką daryti?
 
Greičiausiai jūsų galvoje sukasi mintys apie lieknėjimo progra­mą. Tačiau nevertėtų pamiršti, kad jūsų antsvoris ypatingas (po gimdymo!), todėl prieš tai, kai imsitės dietų ar aktyvios sporti­nės programos, kai ką privalote žinoti:
 
Kiekviena moteris per nėštumą natūraliai priauga apie 12-14 kilogramų. Per gimdymą netenka apie 6-7 kg: kūdikis sveria - 3-4 kg, placenta -               500-600        g, vaisiaus vandenys sudaro apie 0,5-0,9 litro, organizmo skysčiai -1,5-2 litro. Matematika nesudėtin­ga - dar lieka apie tiek pat. Tačiau tie kilogramai turi natūraliai ištirpti lygiai per šešis mėnesius.
Geriausias tirpiklis - maitinimas krūtimi. Nes nėštumo metu kauptos atsargos reikalingos pieno gamybai.
 
Kartu su ginekologais aptarkime fiziologines mamos figūros ypaty­bes ir lieknėjimo gali­mybes.
 
Pirmą savaitę po gimdymo moteris vis dar stora
Taip. Yra toks posakis, kad gimdyti atvyksta nėščia ir sto­ra. O iš ligoninės išvažiuoja tik stora. Tačiau nerimauti never­ta. Po gimdymo pilvas vis dar atrodo atsikišęs dėl to, kad dar yra padidėjusi gimda. Ji turėtų sumažėti (tapti dydžio sulig mėgintuvėliu) po šešių (gali ir greičiau) savaičių.
 
Po kiekvieno gimdymo moteris priauga vis daugiau svorio.
Ir taip, ir ne. Tiesiog moteris linkusi nekreipti per daug dėmesio į svorį, atsiradusį susilaukus pirmagimio.  Manoma, kad po kiekvieno gimdymo moteriai lieka 5 kg. Tad skaičiuokite - po pirmo nėštumo liko 5, po antro – dar tiek pat.  Taigi iš viso 10 kg. Nerei­kėtų pamiršti, jog gana dažnai pasitaiko, kad po gimdymo at­sitinka ir priešingai - moteris praranda apie 5 kg „mergauti­nio" svorio.
 
Antsvorio lengviau atsikra­to tos, kurios eina į darbą.
Taip. Yra pastebėta, kad mo­teris, užsisėdėjusi namuose, tu­ri daugiau bėdų dėl antsvorio. Taip atsitinka dėl to, kad ji gy­vena sėsliau ir ramiau. Žinoma, namuose darbelių netrūksta, ta­čiau ji reguliariai valgo pietus ir vakarienę, mažiau juda, dau­giau pamiega. Dirbanti moteris tokių sąlygų neturi.
 
Nėštumas bet kuriuo atveju darko figūrą
Netiesa. Tai nėra taisyklė. Tiesiog reikia žinoti, jog kai ku­riose vietose mėgsta kauptis rie­balai tik todėl, kad jūs tai pa­veldėjote. Pažiūrėkite į giminai­čius, dažnai visi būna „vien­o“ sudėjimo: arba liekni arba su apvaliais pilvais, arba plačių dubens kaulų... Tik nėštumas tai gali paryškinti, nes hormo­niniai pakitimai leidžia prabilti genams. Nors, pasitaiko, kad jie ramiai snaudžia, o tai reiškia, kad jūs  nebūsite panaši į apvalutę tetą.
 
Vyresnėms nei 35 metų gimdyvėms sunkiau susig­rąžinti buvusį svorį
Ir taip, ir ne. Tai priklauso nuo kiekvienos moters organiz­mo. Paprastai 35 metų moteris nėra tokia aktyvi kaip 25-erių. Be to, tarp 30-50 metų kiekvie­nos moters organizmas tendencingai priauga apie 5 kg svorio. Išeitis vienintelė - daugiau ju­dėti.
 
O dabar apie dietas
Pirmąsias tris savaites po gimdymo negali būti kalbos nei apie dietas, nei apie intensyvų sportą. Be to, reikėtų žinoti, kad apie trečią mėnesį praside­da pogimdyminė depresija. Ji aplanko apie 15-20 proc. mote­rų. Daugeliu atveju ji atsiranda dėl to, kad organizme mažiau gaminasi laktaciją skatinančių hormonų. Būtent dėl šios prie­žasties negalima laikytis jokių dietų.
Jei kūdikiui jau suėjo pusė metų, o jūs sveriate tik 2-3 kg daugiau - nieko baisaus. Tačiau jei jūsų antsvoris siekia dvižen­klį skaičių, vertėtų gerai peržiū­rėti savo valgiaraštį. Kad dieta būtų veiksminga, prancūzų dietologai pataria, kas laikantis lieknėjimo programos leistina, o kas ne.
 
Geriau valgyti po truputį, bet dažniau
Taip. Pagrindinė taisyklė: reikia valgyti pusryčius, pietus ir vakarienę. Tarp jų tik lengvai užkąsti (sugraužti morką ar obuolį). Svarbu, kad tarp mai­tinimosi nepraeitų daugiau nei keturios valandos ir kad prabu­dęs alkis nepriverstų jūsų val­gyti kas pakliuvo ir kiek pakliuvo.
 
Valgant reikia ilgai kramtyti
Taip. Sotumo jausmas aplan­ko tik po 20 min. nuo valgymo pradžios. Todėl ilgai kramtyda­ma pasisotinsite nedideliu maisto kiekiu.
 
Valgant negalima užsigerti
Netiesa. Reikia gerti tiek, kiek norisi: daug, mažai, val­gant, po valgio... Ypač jei mai­tinate krūtimi. Vanduo iš orga­nizmo išplauna visas toksines medžiagas. Galima gerti ir pa­prastą, ir mineralinį (negazuo­tą) vandenį, pieną, sultis. Ne­pamirškite arbatos bei žolelių antpilų.
 
Nevalgant pusryčių, pietų ar atsisakant vakarienės galima greičiau sulieknėti
Netiesa.  Sulieknėti galima tik reguliariai maitinantis. Žmogaus organizmas linkęs prisitaikyti prie įvairiausių ekstremalių situacijų. Todėl jei tarp valgymų darote ilgas pauzes, o po vėl užkandate, organizmas dėl  visa pikta pradeda kaupti atsargas juodai dienai.
 
Jokiomis aplinkybėmis negalima nutraukti dietos
Netiesa.  Tikrai nereikia graužtis, jei visą mėnesį griežtai laikėtės dietos, o štai per vieną silpnumo akimirką neatlaikėte. Nieko baisaus. Kitą dieną atnaujinkite dietą. Be to, pagalvokite apie tai, kiek (per tą py­ragėlį) gavote gerų emocijų - o tai į naudą ne tik jums, bet ir mažiukui. Kas gali būti geriau už linksmą ir laimingą mamą?
 
Nuo duonos pilnėjama
Netiesa. Mes tik įpratę jai su­versti visą kaltę. Šis produktas nėra pavojingesnis už vaisius ar neriebų jogurtą, bet turi būti valgoma su saiku. Be to, duona, palygin­ti su jogurtu, turi privalumą - il­giau išlaiko sotumo jausmą. O storėjama nuo dviejų dalykų: ar­ba valgoma daug ir bet ko, arba per daug vartojama dietinių pro­duktų.
 
Lieknėti padeda sportas
Ir taip, ir ne. Sportas stiprina raumenis, žmogus pasidaro lankstesnis, labiau pasitempęs, geresnė jo savijauta. Tačiau sportuojant sudeginama ne­mažai kalorijų ir dėl to didėja apetitas. Todėl sportuodamos būtinai atsižvelkite į mitybą.
 
Be­je, po gimdymo nerekomenduojami dideli sportiniai krūviai. Geriau rytinė mankšta ir pasto­vus fizinis krūvis, apsiribojantis ilgesniais pasivaikščiojimais. Gal vertėtų atsisakyti lifto pa­slaugų - laiptais, nors į penktą aukštą, kopkite pati. O gal rei­kėtų atsisakyti nuosavo automo­bilio (kuris veža „nuo durų iki durų").
 
 
Būtų  gerai, jei jūsų valgia­raštis būtų panašus į šį:
Pusryčiams: vienas grūdinis produktas (duonos riekutė, sau­sainis, dribsnių), baltyminis (tiks pieno produktai arba kiaušinis) ir bet koks vaisius.
Pietums: šviežios arba virtos daržovės. Žuvis, mėsa arba kiaušiniai (pasirinktinai) ir vai­sius.
Vakarienei: vienas grūdinis produktas, vienas pieno (stikli­nė jo arba jogurtas, varškės sū­relis) ir vaisius.
 
Parengė Jūratė Jadkonytė

Komentaras


Vardas
El. paštas
Komentaras


Apsaugos kodasApsaugos kodas



Kiti komentarai



 
 
 
Nariams
Jūsų el. paštas   Slaptažodis  
   
       
Prisiminti duomenis    
       
Slaptažodžio priminimas Registracija    
Mes Facebook'e
 
 
 
Reklama

 
 
 
 
El. p.: info@mamosdienorastis.lt
Visos teisės saugomos, 2010

Struktūra     Rašykite mums     Reklama     Atsakomybės ribojimas     Apie projektą